Lekka kreska. Mocna barwa. Nowe, świeże wzory. 6 trendów w modnych tkaninach z oferty Dekorian Home

Jak we własnym domu przyspieszyć nadejście upragnionej wiosny? Jakim sposobem tchnąć młodego ducha w dobrze znane wnętrza? Znakomicie pomogą w tym tkaniny trzech francuskich marek: Caselio, Casamance i Casadeco. Ze wzorników obejmujących setki (!) wzorów, które właśnie wzbogaciły ofertę salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home, wybraliśmy najmodniejsze. Jakie ważne trendy odzwierciedlili w nich projektanci?

Wzornictwo krajów Skandynawii wyróżnia się konsekwentnym rozwijaniem szlachetnej prostoty form. Włoskie – zachwyca niepowtarzalnymi, niezwykłymi pomysłami wielkich indywidualności twórczych. Niemiecki design wyraża solidność i praktyczność. Z kolei Francja słynie z klasycznej elegancji, ale… od zawsze lubuje się także w zmiennych modach. I chyba właśnie dlatego jest najlepszym wyznacznikiem wszystkiego, co nowe, interesujące, ważne w świecie tkanin – zarówno tych ze świata haute couture oraz prêt-à-porter, jak i tych, w które stroi się dom.

A właśnie znad Loary przybyły nad Wisłę tkaniny trzech francuskich marek. Pierwsza z nich, Caselio, w jasnych, intensywnych kolorach i rysunkowych wzorach wyraża radość życia, optymizm, młodego ducha – który nie patrzy w metrykę. Casamance sięga po niezwykle różnorodne desenie oraz zawsze bardzo dopracowane gamy barw, by nowoczesnym meblom tapicerowanym i całym wnętrzom dać rys autentycznej elegancji. Marka ta ma wręcz ambicję tworzyć tkaniny, które staną się klasyką jutra. Casadeco z kolei chce wprowadzać piękno w świat codzienności. W tym celu chętnie wykorzystuje barwy naturalne i neutralne. Ale nie tylko! Odważnie łączy stare z nowym, tradycję z młodym designem. Swe wzorniki komponuje tak, aby łatwo było wśród nich znaleźć wzory idealne dopasowane do własnego gustu i indywidualnej wrażliwości.

Te trzy marki wyraźnie się od siebie różnią – i właśnie dlatego w barwnym trio zagościły w katalogu tkanin Dekorian Home. Wśród ich propozycji łatwo jednak wychwycić wspólne akcenty trendów. Wybraliśmy spośród nich 7 najciekawszych. Oto one!

Miejsce przy miejscu, czyli tkaniny w rzucik

Były ekspresyjne wzory XXL, były dyskretne, eleganckie mikrowzory – a teraz królują stosunkowo drobne (w skali wnętrza) motywy, regularnie wypełniające bryt tkaniny. Jednocześnie desenie te mają w sobie wiele polotu, fantazji, humoru. Tak jak wzór Dogon marki Casamance, wypełniony najróżniejszymi wzorami tradycyjnych nakryć głowy z Mali –  tu jakby wymalowanych ręką zręcznego akwarelisty. A jeszcze więcej lekkich, barwnych wzorów znaleźć można we wzornikach marki Caselio, dostępnej w salonach Dekorian Home. Nasze ulubione, wyjątkowo modne propozycje – wszystkie przypominające staranne rysunki cienkopisem – to Let’s Fly z całą chmurą motyli na różowym tle, Cloudy z błękitnymi lub beżowymi obłoczkami, Feather ze sfruwającymi piórkami oraz Rond – cała plejada kolistych kształtów zdradzających niezwykłą kreatywność projektanta.

Wypisz, wymaluj – inspiracje z pracowni artystów

Techniki plastyczne wspomniane przy okazji tkanin w rzucik wpisują się w kolejny ważny trend: inspiracji rysunkiem i malarstwem. Całkiem niedawno pojawiły się wzory typu one line drowing, a więc minimalistyczne kompozycje wyrysowane jedną kreską. Z tych inspiracji powstał projekt tkaniny Anamorphose. Model ten znaleźć można we wzorniku marki Casamance, obok m.in. geometryzującego wzoru Petrouchka naśladującego rysunek kredkami czy akwarelowego (szalenie modna tendencja!) Melumbo – z motywem przypominającym stylizowane bratki. Pełna swobodnie wijących się serpentyn tkanina Liberte przywodzi na myśl syntetyczne malarstwo plakatowe. A model Sodalite z portfolio marki Casadeco ma w sobie misterną wytworność rysunku tuszem.

Co w puszczy piszczy? Urban jungle nie mówi ostatniego słowa!

Najróżniejszych wzorów z liśćmi palm w roli głównej widzieliśmy już całą masę. Ale zdolni twócy nie przestają nas zaskakiwać kolejnymi wspaniałymi pomysłami! Tym bardziej, że motywy botaniczne sięgają także poza lasy deszczowe. Dobrym przykładem jest tkanina Echeveria marki Casadeco (dostępnej w Dekorian Home). Tu w roli głównej wystąpiła barwnie przestylizowana rodzina sukulentów z liśćmi ułożonymi w dekoracyjne rozety. Kolekcja Cuba tej samej marki wykorzystuje motyw kwitnących oleandrów. We wzornikach Casamance znalazły się z kolei wzory takie jak akwarelowy las Dypsis, zreinterpretowana w duchu minimalizmu puszcza Ukiyo oraz Hedonie – lekki obraz ogrodu, który mieni się delikatnymi barwami, a przy tym zachwyca trójwymiarową fakturą wielokolorowego haftu.

Miękki, ciepły…  marmur

Wzór tego cenionego kamienia znaleźć dziś można chyba wszędzie. Ale naniesiony na podłoże tak różne od twardej i zimnej skały ma w sobie wyjątkowy wdzięk estetycznego żartu. Wierne, sugestywne naśladownictwo białego lub czarnego marmuru z ekspresyjną siatką rudych żył przynosi m.in. kolekcja Earth Tissu Velours Marbre od Casadeco. Z kolei stylizowany „marmurek”, bliski deseniom, jakie znamy z wyklejek starych, starannie wydanych książek, w aż 6 przygaszonych kolorach do wyboru oferuje seria River marki Casamance.

Czar cieniowania – ombre

Najpierw zdobyło salony fryzjerskie, potem pracownie szkła. A teraz o walorach przenikania się barw przypomnieli sobie projektanci tkanin. We wzornikach marki Casamance, dostępnych w sieci salonów Dekorian Home nie brakuje interesujących propozycji tego rodzaju. Klasyczne gradienty, szalenie modne teraz we wnętrzach, przynoszą kolekcje Winona (tu kilka wariantów wibrujących zestawień m.in. granatu, zieleni, różu i beżu) oraz Winona White (jasne, świetliste przejścia bieli w zróżnicowane, zarówno delikatne, jak i nasycone barwy – beże, brązy,  błękity, granaty). Zrytmizowane ombre kolekcji Mouvance ma w sobie coś z op-artu, czyli sztuki posługującej się złudzeniami optycznymi. Dla odmiany linia Cocagne czerpie z tradycji swobodnego, nieprzewidywalnego do końca batiku.

Niedaleko od art dèco

Szalenie ważnym zjawiskiem wśród modnych tkanin dekoracyjnych są też nawiązania do przedwojennego modernizmu. Mamy tu i echa wytwornego art dèco – w tłoczonym aksamicie Hermoso – i prostotę, którą można by powiązać z funkcjonalizmem lub ze słynnym stylem 37 – w wielobarwnej kolekcji Uroko. Ekspresyjna geometria tkanin Convexe, czytelnie zainspirowana malarstwem kubistycznym, przywodzi na myśl kompozycje Leona Chwistka. Pozornie przestrzenny wzór Felis (jak wszystkie poprzednio wymienione oferowany przez Casamance) zwłaszcza w wersji czarno-szaro-białej budzi skojarzenia z techniką rzeźbiarską Jana Szczepkowskiego. A Berlin Puzzle marki Casadeco można by zestawić z legendarnymi lnianymi żakardami spółdzielni ŁAD.

Dystrybutorem francuskich marek tkanin Caselio, Casamance i Casadeco jest sieć salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home (www.dekorianhome.pl).