Jak prawidłowo czyścić poszewki i tkaniny meblowe?

Poduszki zwykle składają się z dwóch rzeczy składa – poduszki (wypełnionej np. pierzem) i poszewki na poduszkę. Więc kiedy zachodzi konieczność czyszczenia poduszki, wystarczy zdjąć poszewkę i włożyć ją do pralki i wyprać. Co jednak w sytuacji, kiedy poduszki nie mają pokrowca? Nie można ich ot, tak wsadzić do pralki. Trzeba poradzić sobie w inny sposób. Jeśli masz poduszkę, której pokrowiec nie jest zdejmowany, istnieją sposoby na usunięcie plam i utrzymaniu jej w czystości.

Odświeżamy poduszkę bez poszewki

 

Jeśli twoja poszewka na poduszkę wymaga tylko ogólnego czyszczenia, prawdopodobnie najlepszym sposobem jest użycie odkurzacza. Większość odkurzaczy jest wyposażona w nasadkę do tapicerki – użyj jej. Spowoduje to usunięcie brudu, włosów lub sierści domowych zwierzaków. Następnie użyj lekko wilgotnej gąbki nasączonej niewielką ilością detergentu i okrężnymi ruchami wcieraj zawartość w poduszkę. Możesz odświeżyć poduszkę, spryskując ją niewielką ilością odświeżacza powietrza. Z oczywistych względów zalecamy jednak zakup poszewki na poduszkę, który stanowi to nie tylko jej ochronę, ale również element dekoracyjny (np. ze sklepu https://ubieramy-meble.pl/pl/c/Poszewka-na-poduszke/14)

 

  • Jeśli twoja poszewka lub tkania mebla wymaga dokładniejszego czyszczenia, możesz rozważyć (o ile nie masz) wynajęcie odkurzacza parowego. Możesz go wypożyczyć w sklepach ze sprzętem lub poszukać w internecie lokalnego dostawcy. Odkurzacze parowe – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystują ciepłą parę do usuwania nieprzyjemnych zapachów i dezynfekcji. Uzyskasz bardzo dokładne czyszczenie i to bez negatywnego wpływu na kolor poszewki (detergenty mogą powodować blaknięcie).

 

  • Po zakończeniu czyszczenia, poszewka lub tkanina będzie wilgotna – musisz ją wysuszyć. Możesz wystawić ją na działanie słońca, skorzystać z wentylatora lub suszarki. Odkurzacze parowe są bardzo skuteczne w czyszczeniu wielu różnych rodzajów tkanin pokrywających meble, więc kiedy go wypożyczysz, rozważ czyszczenie sofy i dywanów. Będziesz zaskoczony uzyskanymi wynikami.

 

  • Każdemu zdarzy się poplamić poszewkę winem, kawą lub jakimś innym napojem, a często nawet jedzeniem. Istnieją jednak sprawdzone metody na poradzenie sobie z każdym problemem. Metoda, którą zastosujesz, będzie zależeć od tego, co rozlałeś i na jaką tkaninę. Najważniejszą zasadą, którą trzeba zapamiętać, to to, że im szybciej zaczniesz usuwać plamę, tym masz większe szanse na skuteczne jej usunięcie, a tym samym uratowanie poszewki lub tkaniny. Gdyby jednak wszystko zwiodło, pozostaje zakup nowej poszewki na poduszkę lub mebel (np. ze sklepu https://ubieramy-meble.pl/).

 

Pierwsza (szybka) pomoc

 

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to użyć suchej białej szmatki, aby wytrzeć plamę – aby wchłonąć jej jak najwięcej.

 

Następnie użyj innej białej szmatki i zwilż ją zimną wodą. Użyj jej, aby osuszyć plamę na poszewce lub tkaninie, delikatnie dociskając do plamy, aby nie rozprzestrzenić jej dalej. Pamiętaj, aby nie pocierać plamy ani nie naciskać zbyt mocno, ponieważ wyrządzi to więcej szkody niż pożytku.