Zszywacze i takery do mebli

Zszywacz tapicerski najprawdopodobniej kojarzy ci się z zakładami tapicerskimi i obijaniem mebli. Czy wiesz jednak, że takery ręczne możesz również wykorzystać w domu i ogrodzie? Wcale nie muszą one służyć wyłącznie do tkanin! Sprawdź, do czego może posłużyć u ciebie i jaki model wybrać do domowego warsztatu.

Taker ręczny – do czego się nadaje?

Zszywacz do mebli (inaczej nazywany takerem lub pistoletem do tapicerowania) to urządzenie służące do mocowania metalowych zszywek (lub gwoździ – zależnie od modelu) w drewnie, grubej tekturze, materiałach izolacyjnych oraz tekstyliach. Wbrew swojej nazwie taker ręczny posłuży nie tylko do obijania mebli. Można nim przybijać papę czy podbitkę. Nadaje się do zbijania mebli (szczególnie tyłów szaf, które w większości wypadków wykonane są z płyty mdf), oraz ramek obrazów. Za jego pomocą przybijemy siatkowe ogrodzenie do słupków czy zabezpieczymy folią altankę przed zimą. Zszywacz tapicerski to świetny wybór, jeśli chodzi o montaż listew przypodłogowych czy ozdobnych paneli na ścianę. Z jego pomocą zmontujemy także kartonowe opakowania na przykład do wysyłki towaru.

Pistolet do tapicerowania – który wybrać?

Wyróżniamy trzy podstawowe typy zszywaczy tapicerskich. To, który najlepiej wybrać, uzależnione jest w głównej mierze od częstotliwości ich użytkowania i tego, do czego tak naprawdę chcemy je wykorzystać w domowym warsztacie.
Taker ręczny będzie idealnym wyborem, jeśli będziesz z niego korzystać okazjonalnie — do naprawy mebli czy zabezpieczenia altanki ogrodowej przed zimą. Zszywacz tapicerski ręczny oprócz odpowiednich zszywek wymaga jedynie użycia siły twoich mięśni. Nie musisz go podłączać do prądu czy ładować akumulatora do jego działania. Jest mały, poręczny i łatwy w przechowywaniu, nawet w najmniejszym przydomowym warsztacie. Cena takera ręcznego również przemawia na jego korzyść.
Jeśli zamierzasz wykorzystywać taker częściej — na przykład twoim hobby jest renowacja starych tapicerowanych mebli, zdecydowanie rozważ zakup zszywacza tapicerskiego elektrycznego — może być on w wersji zasilanej ze stałego źródła prądu lub na akumulator. Modele tego typu pozwalają na szybkie wbicie zszywek do wybranych materiałów bez najmniejszego problemu.
Dla profesjonalistów, którzy zajmują się naprawą czy tworzeniem dachów — przybijaniem podbitki czy papy zdecydowanie polecamy pistolet do tapicerowania w wersji pneumatycznej. Taki taker wymaga co prawda użycia kompresora, jednak równocześnie pozwala na oddanie największej liczby strzałów w najkrótszym czasie. To idealna propozycja dla budowlańców i zakładów tapicerskich.

Zszywacz do mebli – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeśli już mniej więcej wiesz, który rodzaj zszywacza wybrać dla siebie, zwróć uwagę na kilka parametrów, które ułatwią ci wybór odpowiedniego modelu zszywacza z danej kategorii.

  • Rodzaj zszywek — zwróć uwagę, jakie zszywki obsługuje wybrany przez ciebie model takera ręcznego. Innych zszywek będziesz potrzebować do obicia mebli, innych do zabezpieczenia kabli, a jeszcze innych do montażu ozdobnych paneli na ścianach. Wybierz taki model zszywacza, który będzie kompatybilny z jak największą ilością różnego rodzaju zszywek tapicerskich.
  • Akumulator — jeśli decydujesz się na wybór zszywacza tapicerskiego elektrycznego w wersji z akumulatorami, zwróć uwagę na pojemność baterii i czas jej ładowania. Dodatkowym plusem będzie widoczność poziomu naładowania akumulatora, który pozwoli ci oszacować, ile pracy możesz jeszcze wykonać bez konieczności ładowania sprzętu.
  • Regulacja — w modelach elektrycznych i pneumatycznych zwróć uwagę czy możesz regulować głębokość wbijania zszywek.
  • Waga i jakość wykonania — zwróć uwagę na jakość wykonania zszywacza do mebli. Czy posiada gumowy uchwyt, który zapewni ci bezpieczny chwyt podczas pracy? Istotna jest również waga sprzętu-im cięższy, tym szybciej zmęczysz się podczas długiej pracy.

Niezależnie od tego, który taker wybierzesz do swojego warsztatu — jest to sprzęt, który warto posiadać w swoich zasobach.