Odpowiednio dobrany materac i poduszka – jak wpłynąć na regenerację po treningu?

Boom na prowadzenie zdrowego stylu życia trwa! Sport stał się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu z nas. Poranne przebieżki, długie spacery, siłownia – niezależnie od rodzaju dyscypliny i stopnia zaawansowania, każdy wysiłek wymaga odpowiedniej regeneracji. Dlatego podpowiadamy, jak wpłynąć na efektywny odpoczynek w trakcie snu.  

„Twardy sen” po joggingu

 

Jogging jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin wśród aktywnych amatorów sportu. Niektórzy biegają wcześnie rano, inni preferują wieczorne przebieżki. Poziom zmęczenia i związane z nim zapotrzebowanie na regenerację będą różne w zależności, m. in. od częstotliwości treningów, od masy ciała oraz od pokonywanego dystansu. Choć bieganie nie jest sportem szczególnie trudnym, jednocześnie jest dyscypliną znacznie bardziej wymagającą, niż pozornie może się wydawać. Regularne treningi poprawiają wydolność organizmu, ale negatywnym skutkiem może być przeciążenie mięśni i stawów. Dlatego elementem, który będzie wspomagał proces regeneracji w trakcie snu jest odpowiedni materac. Odpowiedni, czyli jaki? W przypadku wielbicieli biegania najlepiej sprawdzi się  materac zapewniający odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Warto również zwrócić uwagę, aby pikowanie pokrowca zawierało duże ilości włókien klimatyzujących – pozwolą nam one uniknąć nadmiernej potliwości w ciągu nocy.

Przedłużony stan równowagi

 

Joga to dla wielu sposób na osiągnięcie harmonii ciała i ducha. Skomplikowane pozycje nie tylko pomagają się wyciszyć, ale poprawiają też koordynację i elastyczność. Choć wydawać by się mogło, że w trakcie ćwiczeń nasze ciało nie pracuje tak intensywnie, jak podczas bardziej „energicznych” dyscyplin sportowych, joga bywa równie wyczerpująca i wymaga porządnego odpoczynku. Aby przedłużyć stan odprężenia i wyciszenia, a jednocześnie zapewnić mięśniom należytą regenerację, fani jogi powinni postawić materace o średnim stopniu twardości, w pokrowcach z wysokiej jakości dzianin, co bardzo sprzyja odprężeniu. Wyraźnie odczuwalna miękkość pozwoli na błogi i bardzo przyjemny sen przez całą noc po treningu.

Spacerem po odprężenie

 

Relaksujące przechadzki to ulubiona forma aktywności wszystkich tych, którzy preferują mniej wymagające dyscypliny sportowe. W trakcie spacerów zażywamy świeżego powietrza, hartujemy organizm i zapewniamy sobie optymalną dawkę ruchu – już 30 minut codziennego marszu może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, zmniejszając ryzyko zawału czy cukrzycy. Choć chodzenie nie należy do najbardziej „wyczerpujących” sportów, regularne przechadzki również wymagają regeneracji. Sen okaże się najlepszym sposobem na zapewnienie mięśniom należytego odpoczynku. – Na zdrowy i efektowny odpoczynek możemy wpływać za pomocą odpowiednio dobranych materacy i nakładek, ale również dzięki innowacyjnym konstrukcjom poduszek. Niezależnie od tego, czy przygotowujemy się do udziału w maratonie, czy po prostu każdego dnia wracamy spacerem z pracy do domu, warto wybrać poduszkę zapewniającą nie tylko dobre podparcie kręgów szyjnych, ale też wysoki stopień przewiewności. Dzięki temu zapewnimy sobie swobodną cyrkulację powietrza, a tym samym również i spokojny, regenerujący sen – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Ukojenie po crossficie

 

Ta wymagająca dyscyplina stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Choć ćwiczenia opierają się na tzw. ruchach funkcjonalnych, ich intensywność wymusza na trenujących nie tylko dostarczanie swojemu organizmowi odpowiedniej liczby kalorii, ale również należyty odpoczynek i regenerację mięśni. Kwestie diety i odpowiedniej suplementacji są równie istotne jak efektowny odpoczynek, który często utrudniają zaczerwienienia i otarcia – tak dobrze znane wszystkim wielbicielom crossfitu. Indywidualnie dobrany pokrowiec może okazać się tu nieocenionym wsparciem. Uczucie miękkości pozwoli nawet najbardziej obolałemu amatorowi crossfitu na przyjemny, a przede wszystkim regenerujący sen.