Nożyczki krawieckie a uniwersalne – poznaj różnice

Na pierwszy rzut oka wszystkie nożyczki wyglądają tak samo, ale dostosowane są do zupełnie innych czynności. Każde mają ostrza i uchwyty do ich trzymania. Niewiele osób potrafi rozróżnić nożyczki krawieckie od uniwersalnych. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami istnieją i to czy będziemy potrafili je rozróżnić zależy już tylko od naszej wiedzy.

Najlepsze nożyczki krawieckie

Warto pamiętać, że najlepsze nożyczki krawieckie nie oznacza również uniwersalne. W zakładzie krawieckim można znaleźć czasem kilkadziesiąt par różnych modeli. Różnice między poszczególnymi parami wykraczają daleko poza długość i wielkość. Oprócz prostych nożyczek można spotkać się jeszcze z takimi, które posiadają ząbki albo ostrza wygięte w różne kształty. Mimo, że w teorii zwykłymi nożyczkami można wycinać najróżniejsze kształty, to w praktyce dużo wygodniej użyć tych ze zmienioną geometrią ostrza. Ostrza nożyczek też różnią się między sobą. Warianty z mikro ząbkami mają tę zaletę, że zapobiegają rozpruwaniu się materiału. Mikroząbki są widoczne na ostrzu, ale mimo to linia cięcia jest niemal idealnie gładka. Istnieją też nożyczki, które działają na zasadzie przedłużonej dźwigni. Sprawdzają się one przy cięciu sztywnych materiałów. Mimo, że na początku są niezbyt wygodne w użyciu, to ich niewątpliwą zaletą jest możliwość zastosowania dużo mniejszej siły do cięcia materiałów. W stosowanych obecnie nożyczkach najczęściej spotykane są ostrza stalowe, ale mogą być wykonane też z innych materiałów.

Do użytku profesjonalnego zaleca się nożyczki z ostrzami tytanowymi. Materiał ten jest dużo twardszy od stali, dzięki czemu ostrza dłużej pozostają ostre. Małym, ale ważnym detalem są miękkie wkłady uchwytów. Wpływają one na ergonomię uchwytów. Jest ona szczególnie ważna, przy długotrwałej pracy z nożyczkami. Różne mogą być też typy przegubu w nożyczkach krawieckich. Profesjonalne nożyczki krawieckie mają najczęściej przeguby ślizgowe, klasyczne lub czteroosiowe. Przeguby redukują siłę nacisku na uchwyt. Nożyczki krawieckie stosowane przez zawodowców z łatwością tną kevlar, a nawet folię metalową czy włókno szklane.

Nożyczki uniwersalne

Nożyczki uniwersalne od krawieckich niczym by się nie różniły, gdyby nie fakt, że tych drugich jest tak wiele wariantów. Istnieją modele nożyczek krawieckich, które faktycznie nie mają żadnych nietypowych rozwiązań, ale ponieważ nie cieszą się one zainteresowaniem praktycznie nie są spotykane. Obecnie nożyczki uniwersalne w krawiectwie nie są używane. Do każdego rodzaju zadań jakie mogą się pojawić w trakcie wykonywania prac krawieckich jest odpowiedni model nożyczek, które są przeznaczone do konkretnego rodzaju cięć. Nożyczki uniwersalne w dzisiejszych czasach zostały już wyparte przez modele wyspecjalizowane.

Nożyczki do papieru

Najmniej skomplikowanymi technicznie nożyczkami są nożyczki do papieru. Praktycznie każdy model, niezależnie od producenta cechuje się ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Oprócz tego niemal każde nożyczki tego typu posiadają wyprofilowaną rękojeść. Zdarza się, że jest ona wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Raczej nie spotyka się modeli z ostrzami z innego materiału niż stal nierdzewna.

Okazuje się, że nożyczki nie są tak prostym narzędziem, jak się wydaje, szczególnie jeśli chodzi o modele stosowane w krawiectwie. Różnorodność wariantów wynika z kolei z tego, że każdy typ ma inne przeznaczenie. Poza ilością modeli istotne są także materiały, z których wykonane są nożyczki, dotyczy to zwłaszcza ostrzy. Reasumując, nożyczki krawieckie należą do kategorii przyborów, o której warto posiadać jakąkolwiek wiedzę. Jest to z pewnością przydatne podczas wyboru konkretnego modelu.

Źródło: Kameleon.pro