Łóżko kontynentalne w domowej sypialni?

Poznaj 5 wskazówek aranżacyjnych.

Znamy je z komfortowych i pięknych pokoi hotelowych. Jednak łóżka kontynentalne coraz częściej pojawiają się również w domowych sypialniach. Trudno się dziwić! W końcu wygoda, którą zapewniają idzie w parze ze stylowym wykończeniem mebli. W jakich sypialniach sprawdzą się najlepiej? I o czym warto pamiętać wybierając łóżko kontynentalne? Oto 5 praktycznych wskazówek.

Kilka komfortowych warstw

Łóżka kontynentalne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w domowych sypialniach. Dlatego na rynku dostępnych jest coraz więcej najróżniejszych modeli tych komfortowych posłań. Poszukując łóżka kontynentalnego do swojej sypialni, warto skoncentrować się na znalezieniu modelu o jak najwyższej wygodzie: – Warto w tym miejscu wziąć pod uwagę wysokość łóżka oraz na materace, które tworzą konstrukcję danego mebla. W dużym uproszczeniu można zasugerować, aby kierować się nieskomplikowaną zależnością – im więcej warstw sprężynujących, tym większa wygoda. Poza materacem bazowym i materacem właściwym bardzo dobrym rozwiązaniem jest dobranie jeszcze trzeciej warstwy w postaci nakładki na materac. Tutaj w zależności od preferencji, każdy może wybrać miękki lub twardy topper. Jeśli zwrócimy dodatkowo uwagę na wykonanie poszczególnych warstw z jak najlepszych, innowacyjnych komponentów, wówczas uzyskamy z całą pewnością wysokie i niezwykle wygodne łóżko kontynentalne – podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Metraż ma znaczenie?

Ze względu na swoje gabaryty łóżka kontynentalne pozornie najlepiej sprawdzają się głównie w przestronnych sypialniach. Wprawne oko zauważy jednak, że w odróżnieniu do zwykłych łóżek tapicerowanych, łóżka kontynentalne nie posiadają ram dokoła materaca, gdyż rama znajduje się na samym dole – pod materacem. Dzięki temu można zaoszczędzić niekiedy nawet do dwudziestu centymetrów przestrzeni. Warto zwrócić również uwagę na wezgłowie łóżka, które może wystawać poza bryłę łóżka lub z nią licować. Wybór zależy od tego, jak dużą powierzchnię sypialni chcemy przeznaczyć na miejsce do odpoczynku. Jeśli dodatkowo zależy nam na zwiększeniu przestronności wnętrza, warto zastanowić się, czy w sypialni znajdują się tzw. strefy, które mogą zostać przeniesione do innych pomieszczeń w domu. Miejsce do pracy, którego nie potrzebujemy. Komoda z bibelotami, z którymi już dawno mieliśmy zrobić porządek. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania, która w połowie i tak jest pusta. Jeżeli przeanalizujemy swoje zwyczaje i dostosujemy do nich sypialnię, uda nam się powiększyć przestrzeń i zwiększyć funkcjonalność sypialni.

Łóżko kontynentalne a aranżacja sypialni

Wybór stylu aranżacyjnego, według którego urządzimy naszą sypialnię zależy oczywiście od naszych własnych upodobań i tego, w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Warto natomiast wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu ze standardowymi łóżkami tapicerowanymi i drewnianymi, łóżka kontynentalne to nieco bardziej wyrafinowane meble, których walory w pełni podkreślą efektowne aranżacje wnętrz. Stonowany, amerykański styl Hampton, niezwykle ozdobny styl glamour, przytulny i elegancki styl angielski, „słoneczny” styl kalifornijski – to cztery przykłady kierunków aranżacyjnych, w których warto podążać podczas urządzania sypialni z łóżkami kontynentalnymi w roli głównej.

Tapicerka – stonowana czy wyrazista?

Podobnie jak w przypadku stylu aranżacyjnego – wybór koloru obicia łóżka również zależy od naszych upodobań. Jednak dobierając fakturę i odcień tapicerki warto zwrócić uwagę na wezgłowie łóżka, a konkretnie na jego zdobienie. Im więcej drobnych elementów, np. głębokich pików, znajduje się w zagłówku, tym lepiej sprawdzi się jasny odcień tapicerki. Sprawi on, że nawet najdrobniejsze zdobienie będzie wyraźnie widoczne. W tym przypadku ważną rolę odgrywa również światło w sypialni. Jeżeli do pomieszczenia dociera dużo naturalnego światła, można zdecydować się na połączenie pikowanego wezgłowia z nieco ciemniejszym lub zupełnie ciemnym kolorem tapicerki. Zdobienia zagłówka w postaci regularnych przeszyć z wciągami znacznie łatwiej podkreślić, dlatego tkanina może w tym przypadku być ciemniejsza oraz posiadać mniej jednolitą strukturę. Całkowicie gładkie wezgłowia zapewniają z kolei zupełną swobodę – pamiętajmy jednak, by zwracać uwagę na oświetlenie pomieszczenia i nie dobrać zbyt ciemnej tapicerki. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że mebel będzie sprawiał wrażenie jeszcze bardziej masywnego, a w konsekwencji przytłaczającego.

Praktyczne funkcje łóżka kontynentalnego

Wydaje się, że to oczywiste. Podstawową funkcją łóżka kontynentalnego (jak i każdego innego łóżka) jest zapewnienie śpiącemu komfortowego odpoczynku przez całą noc. Natomiast pewne specyficzne cechy mebla o kontynentalnej konstrukcji sprawiają, że świetnie sprawdzi się nie tylko w sypialniach wielbicieli pięknych elementów wyposażenia domu, czy też osób szczególnie ceniących wygodę. Wysokość łóżek kontynentalnych sprawia, że są one meblami polecanymi seniorom oraz osobom, mającymi trudności z poruszaniem się. Wysoko zlokalizowana powierzchnia spania ułatwia wstawanie i siadanie na łóżku, co sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest znacznie mniej uciążliwe.