Jakie tkaniny wybrać na mebel?

Najlepsze tkaniny na meble

Tkaniny, które macie na meblach w Waszych domach mają większe znaczenie, niż się zdaje. Bawią się na nich dzieci, czasami leniwie drzemie pies albo kot ostrzy pazurki. Do tego normalne używanie plus okazjonalne imprezy domowe.

Mebel, a raczej tkanina na nim musi to wszystko przetrwać. Przetrwać najlepiej bez uszczerbku.

Tkaniny są produkowane z róznych kompozytów. Generalnie można je podzielić na naturalne (jwdwab, bawełna, wełna) i sztuczne (nylon, poliester, akryl).

Naturalne doskonale chłoną wilgoć (wchłaniają pot), chłoną również inne płyny i zabrudzenia. Dlatego zazwyczaj żyje w nich znacznie więcej bakterii i są dosyć trudne w czyszczeniu. Dlatego tak wiele tkanin powstaje z włókien mieszanych, które poprawiają parametry tkaniny i jej walory użytkowe.  O właściwościach tkaniny obiciowej w dużej mierze decyduje również sposób tkania, czyli splot.

Rodzaje tkanin meblowych

Tkaniny skóropodobne.

Z wyglądu przypominają zamsz. Odporne na zaciąganie (koty 🙂 ),  odporne na zabrudzenia, a nawet jeśli dojdzie do zabrudzenia – są łatwoczyszczące.

Czasami zawierają TEFLON, który znaczne ułatwia czyszczenie i czyni tkaninę odporną na zabrudzenia.

Doskonałym tego przykładem są tkaniny APACHE i MISSOURI

Plecionki

Podstawowy splot, gdzie “wątek” i “osnowa” przecinają się pod kątem 90 stopni. Plecionki są zazwyczaj bardzo wytrzymałe na rozdarcie, jednak w przypadku niskiej jakości mają tendencję do rozchodzenia się na szwie. W przypadku naszych tkanin możecie spać spokojnie 🙂

Szenil – tkanina meblowa

Szenil, to również tkanina produkowana na krosnach, jednak zazwyczaj milsza w dotyku od plecionki. W przypadku niskiej jakości ma tendencję do “zaciągania” się pojedynczych nitek. Obecnie w swojej ofercie posiadamy udoskonaloną wersję szenila – mikroszenil. Różni się od starej wersji poprawioną technologią tkania i praktycznie rozwiązuje problem “zaciągania” się nitki.

Koseling

Żakard

Żakard, tkanina meblowa i dekoracyjna produkowana na maszynie Jacquarda. Stąd jej nazwa. Technologia ta pozwala na “malowanie” na tkaninie przy pomocy palety barwnych nitek, splecionych razem. Tkanina wysokiej jakości o świetnych parametrach.

Malawi

Velvet

Tkaniny z rodziny Velvet, mają dodatkową warstwę przyciętej osnowy, która nadaje im nadzwyczajnej miękkości. Współczesny Velvet jest tkaniną bardzo uniwersalną, łatwą w utrzymaniu i odporną na zabrudzenia. Nadaje się zarówno na meble, zasłony i dekoracje. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na pochodzenie. Chińskie podróbki  są nieco tańsze, ale jakość potrafi niemile zaskoczyć.

To tylko kilka z naszych tkanin. Można by o nich pisać długo, ponieważ każda z nich jest wyjątkowa i ciekawa. Podczas ich wybierania poświęcamy wiele czasu na ich dobór kolorystyczny, badanie jakości i testowanie.

Każda z nich posiada wspólny mianownik – wysoką jakość.

Źródło| fabricworld.eu