Synergia mebli i żeglarstwa

Nagroda Design Innovation Award ustanowiona przez Confindustria Nautica i I Saloni Nautici nagradza zaangażowanie w innowacje, badania, formalną jakość techniczną i zrównoważony rozwój. Takie wartości przyświecają firmom działającym w branży żeglarskiej i meblarskiej

Maxalto, Caratos, projekt Antonio Citterio, zdjęcie dzięki uprzejmości Custom Line

Żeglarstwo i meble mają ugruntowany język projektowania. Wystarczy pomyśleć o projektach Antonio Citterio-Patricii Viel, Dordoni Architetti, Piero Lissoni, Patricia Urquiola, Parisotto+Formenton Architetti, żeby wymienić tylko kilku, którzy obok marek takich jak Minotti, Ethimo, Talenti, Flexform, Molteni i MaxAlto, stopniowo na nowo zinterpretował wnętrza jachtów , łącząc je z kodami estetycznymi z różnych światów w trosce o kreatywność i funkcjonalność przekrojową.

„Teraz budowane piękne jachty to domy spersonalizowane przez architektów i projektantów. Połączenie mebli z żeglowaniem staje się coraz bliższe” – podkreśla Marco Sabetta, dyrektor generalny Salone del Mobile.Milano.

Projektowanie wyposażenia łodzi rekreacyjnych – podobnie jak całego sektora Outdoor – nie może pomóc w zastosowaniu innowacyjnych materiałów, odpornych na czynniki atmosferyczne, promienie UV i korozyjne środowisko morskie.

Dobre przykłady można znaleźć w produktach firm, które od zawsze działały w branży mebli i sprzętu AGD, a wszystkich łączy spotkanie wiedzy technicznej i wrażliwości estetycznej. Przenoszą atmosferę i walory krawieckie włoskiego know-how na jachty, duże jednostki pływające i kluby jachtowe.

Definicja krawiectwa jest trafna dla Ethimo : nowa kolekcja jachtów łączy w sobie cechy estetyczne i funkcjonalne, prezentując tkaniny, duże proporcje i materiały techniczne z modułowością wyposażenia salonów i tarasów słonecznych. Marka „ze śródziemnomorską duszą” współpracowała z międzynarodowymi grupami w sektorze łodzi rekreacyjnych, takimi jak Azimut|Benetti, Sanlorenzo Yacht i Ferretti Group. Dla tych dwóch ostatnich studio Antonio Citterio-Patricia Viel stworzyło kilka projektów wnętrz, z których najnowszym jest Navetta 30 firmy Custom Line – Ferretti Group z wyposażeniem m.in. Maxalto .

W przypadku Minotti , która może poszczycić się wnętrzami dla Ferretti Group, Overmarine Group i Baglietto , badania nad materiałami polegają na opracowywaniu metali odpowiednio zabezpieczonych przed korozją, piankowych wyściółek tapicerowanych włóknem i wodoodpornych tkanin odpornych na działanie czynników atmosferycznych, podobnie jak w przypadku systemu siedzisk Florida firmy Rodolfo Dordoni Design .

a wyposażenie trzeciego jachtu DOM 133, zaprojektowanego przez Stefano Vafiadisa dla Baglietto , „prawdziwego domu na oceanie wyposażonego we wszystkie wygody”, wybór padł na niektóre meble firmy Flexform , takie jak leżak Hora Sexta firmy Citterio Design w kolorze iroko drewno z odchylanym oparciem z włókna polipropylenowego.

Drewno Iroko pojawia się również w programie siedzisk Basket autorstwa m2atelier dla Visionnaire , z oparciem wykonanym z połączonych ze sobą segmentów drewna iroko, tworząc efekt elegancko wykonanego naszyjnika.

Nowa kolekcja Salinas z Accoya, aluminium, kamienia lawowego, cementu i w 100% zielonej tapicerki, zaprojektowana przez Ludovica + Roberto Palomba dla Talenti , jest wyrazem synergii pomiędzy designem i technologią. „Każdy element został zaprojektowany, pomyślany i zaprojektowany tak, aby był trwały. Dzieje się tak, ponieważ marka jest głęboko przekonana, że ​​trwałość produktu, a co za tym idzie materiałów, z których się składa, stanowi już pierwszy decydujący krok na drodze do zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego rozwoju w ujęciu bardziej ogólnym” – wyjaśniają w Talenti.

Wybór materiałów sięga od mebli ogrodowych Molteni&C , z litego drewna tekowego z kolekcji Landmark z klasyczną sofą Palinfrasca autorstwa Luca Meda , pierwotnie zaprojektowaną w 1994 r., po betonowe wykończenie stołu Arc firmy Foster + Partners , przechodzące przez perforowane żelazny blat z podstawą z kamienia lawowego stołu Panna Cotta autorstwa Rona Gilada. „W nowej propozycji outdoorowej” – zauważa Vincent Van Duysen , dyrektor kreatywny Molteni&C – „podążałem za ideą miękkiego dobrego samopoczucia i organicznej zabawy w architektonicznej wizji mebli. Zainspirował mnie modernizm, aby przypomnieć ideę przepuszczalności i przejrzystości pomiędzy przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz intymne połączenie ze światłem i naturą.

043 marki na wystawie, ponad 1000 jednostek pływających o długości od 2 do 40 metrów, 143 dodatkowe miejsca do cumowania w wodzie dzięki otwarciu nowych kanałów i 184 innowacje na wystawie i ich premierze, 63. Międzynarodowe Targi Boat Show, które otworzą swoje otwarcie nastąpi 21 września, stwarza możliwości nowych synergii. Zadaniem nagrody Design Innovation Award – ustanowionej przez Confindustria Nautica i I Saloni Nautici w 2020 r. podczas 60. edycji Międzynarodowych Targów Boat Show w Genui – jest podkreślenie zdolności projektantów i producentów do opracowywania i produkcji w zakresie projektowania, badań, innowacji i zrównoważony rozwój.

„Jestem dobrej myśli” – mówi Maria Porrow swojej roli przewodniczącej jury „że innowacja w językach, materiałach, formach i wykończeniach jest znakiem rozpoznawczym produktów żeglarskich nominowanych do kolejnej nagrody Design Innovation Award. Kiedy myślę o przestrzeniach na pokładzie jachtu, od razu staje się jasne, że elastyczne rozwiązania, niestandardowe projekty, najnowocześniejsza produkcja, bezpieczeństwo i poszanowanie środowiska muszą być podstawowymi cechami w przypadku zdolności projektowych, które są takie same które widzę w pawilonach targów w Mediolanie w tygodniu Salone del Mobile. Jacht to dziś nie tylko sprzęt sportowy czy statek do podróżowania i zwiedzania. Jest coraz bardziej domowy, przyjazny i – podobnie jak nowy dom – zrównoważony i odporny. Oczekuję, że ogromny nacisk na wykorzystanie materiałów i technologii, które w coraz większym stopniu szanują ekosystem, zasugeruje nowe podejścia”.

Tekst wg
CS Bontempi Sciama