Podstawy dobrego snu

Każdego dnia potrzebujemy efektywnej regeneracji. Czas, który poświęcamy na sen ma duże znaczenie, jednak nie tylko on jest istotny. Co w takim razie ma wpływ na jakość naszego odpoczynku? I jak wybrać materac dopasowany do naszych potrzeb?

Osiem godzin snu?

Popularnym podejściem jest dzielenie doby na trzy ośmiogodzinne sfery: pracy, życia prywatnego i odpoczynku. I choć, mniej więcej, tak zwykle wygląda rozkład dnia większości z nas, doskonale wiemy, że zachowanie sztywnego podziału na regularne bloki godzinowe nie jest możliwe. Jak w takim razie zadbać o czas na sen? Choć ogólnie przyjęto, że optymalny odpoczynek powinien trwać osiem godzin, w rzeczywistości jest to jedynie uproszczone wskazanie. Tak naprawdę każdy z nas ma nieco inne zapotrzebowanie na sen, w zależności od wydolności organizmu oraz tego, jaki styl życia prowadzi. Niektórzy po sześciu godzinach będą rześcy i wypoczęci, inni nawet po dziewięciu godzinach spędzonych w łóżku, będą czuli się niewyspani, zmęczeni i senni. Dlatego tak ważne jest, by każda godzina poświęcona na sen zapewniała naszemu organizmowi odpoczynek, który jest efektywny.

Zdrowe podstawy

Urządzając sypialnię bardzo dużo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego łóżka, które wpisze się w aranżację pomieszczenia oraz spełni nasze upodobania estetyczne. Bywa, że dobór odpowiedniego materaca schodzi na dalszy plan, a to właśnie on ma decydujący wpływ na jakość naszego codziennego odpoczynku: – Pierwsze, co warto sobie uzmysłowić to fakt, że nie istnieje jeden, uniwersalny materac. Każdy z nas ma inne potrzeby, dlatego tak ważne jest, by podczas poszukiwań materaca dla siebie, znać swoje upodobania, dotyczące chociażby stopnia twardości posłania, na którym najlepiej się nam śpi. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będą materace piankowe, dla innych w grę będą wchodziły wyłącznie materace ze sprężynami kieszeniowymi. Co więcej, alergie, problemy z nadwagą, bóle pleców, aktywny styl życia – to również czynniki, które powinny determinować wybór odpowiedniego materaca – wyjaśnia Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Efekt przyjemnego „zagłębiania się”

Materace, które umożliwiają komfortowy odpoczynek powinny być skrojone na miarę potrzeb konkretnego użytkownika – w tym również „reagować” na kształt jego ciała. Dlatego też warto zwrócić uwagę, aby struktura materaca była stworzona z innowacyjnej pianki termoelastycznej. Nazywa się ją również „leniwą pianką”, ponieważ bardzo wolno odkształca się po tym, jak pod wpływem temperatury idealnie odwzorowała kształt ciała śpiącego. Co więcej, materace, które łączą piankę termoelastyczną z wkładem ze sprężyn kieszeniowych, gwarantują znacznie lepsze podparcie dla kręgosłupa – zwłaszcza jeżeli występują w wariancie multipocket, zwierającym większą liczbę sprężyn schowanych o osobnych kieszonkach.

Odprężający klimat sypialni

Komfortowy sen zapewni także przyjemny, sprzyjający relaksowi klimat sypialni. Pamiętajmy, by zachować symetryczne ustawienie mebli, ponieważ jest to jedna z naczelnych zasadach prawidłowego feng shui. Z kolei miękkie tkaniny i opływowe kształty mebli to domena wciąż popularnej, duńskiej filozofii szczęścia – hygge. Wybierając odpowiednie łóżko, warto wiedzieć, że tapicerowane wezgłowia z regularnymi przeszyciami wprowadzają do sypialni poczucie błogiej harmonii. Jeżeli chodzi o kolorystykę wystroju, warto postawić na odważne kontrasty lub bezpieczne, stonowane barwy – oba rozwiązania wpiszą się w tegoroczne trendy. Ostatnim elementem, który tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu, są dodatki w postaci ozdób i osobistych przedmiotów. Sprawią one, że nasza sypialnia będzie nie tylko komfortowym, ale również wyjątkowym pomieszczeniem z niepowtarzalnym charakterem.