Lectra ogłasza przejęcie większościowego kapitału TextileGenesis

Lectra rozszerza swoją ofertę oprogramowania o identyfikowalność materiałów i wzmacnia swoją pozycję w Przemyśle 4.0

Paryż, 8 grudnia 2022 r. — Lectra ogłasza podpisanie umowy nabycia 51% kapitału i praw głosu holenderskiej firmy TextileGenesis. Jako główny gracz na rynkach modowym, motoryzacyjnym i meblarskim Lectra z odwagą i pasją przyczynia się do rewolucji Przemysłu 4.0, dostarczając oprogramowanie, sprzęt, dane i usługi markom, producentom i sprzedawcom detalicznym.

Założona w 2018 roku firma TextileGenesis zapewnia platformę Software as a Service (SaaS), która umożliwia markom modowym i zrównoważonym producentom tekstyliów zapewnienie niezawodnego, bezpiecznego i w pełni cyfrowego mapowania ich tekstyliów, od włókna do konsumenta, a tym samym zagwarantowanie ich autentyczności i pochodzenie. To rozwiązanie zapewnia identyfikowalność całego łańcucha dostaw zrównoważonych tekstyliów klientów TextileGenesis w celu spełnienia wymagań dotyczących przejrzystości, napędzanych zmianami legislacyjnymi w coraz większej liczbie krajów i rosnącą świadomością konsumentów, co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.

Jej innowacyjny mechanizm identyfikowalności, który obejmuje oba końce tekstylnego łańcucha wartości, a także sieć partnerów zajmujących się certyfikacją materiałów oraz platforma technologiczna gwarantują wymianę i śledzenie wiarygodnych i bezpiecznych danych przez cały cykl życia materiału.

Kilka najbardziej prestiżowych światowych marek modowych, a także wiodących producentów zrównoważonych włókien jest już przekonanych o wartości innowacyjnej oferty TextileGenesis, która umożliwia połączenie wielu aktorów ekosystemu zrównoważonej mody na tej platformie.

„Moda jest jedną z najbardziej rozdrobnionych gałęzi przemysłu ze względu na długi i złożony łańcuch wartości, co czyni go nieprzejrzystym dla marek, dostawców, podwykonawców i konsumentów” – mówi Amit Gautam, założyciel TextileGenesis. „Dzisiaj tylko 19% podmiotów z branży modowej ma wgląd w swój łańcuch wartości, a widoczność ta jest często częściowa. Wiele marek, zwłaszcza tych, które wyznaczyły sobie ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, stoi przed prawdziwym wyzwaniem w zakresie przejrzystości łańcucha dostaw. Jeśli nie będą w stanie śledzić cyklu życia certyfikowanych materiałów, nie będą w stanie uzasadnić zrównoważonego rozwoju swoich produktów” – dodaje.

„Przestrzeganie najwyższych standardów etycznych, gwarantowanie dobrego samopoczucia naszych pracowników i ochrona środowiska są wpisane w DNA firmy Lectra i kierują naszymi codziennymi decyzjami. Dzięki naszej technologii, przejęciom i partnerstwom chcemy umożliwić naszym klientom pracę w sposób bardziej odpowiedzialny społecznie i środowiskowo” — mówi Daniel Harari, prezes i dyrektor generalny Lectra. „Cieszymy się na połączenie sił z utalentowanymi zespołami TextileGenesis, aby przyspieszyć rozwój ich zrównoważonego rozwiązania w zakresie identyfikowalności materiałów i pogłębić naszą wiedzę na temat tekstylnego łańcucha wartości w branży modowej” – podsumowuje.

Na początku stycznia Lectra przejmie 51% TextileGenesis za 15,2 mln euro. Oczekuje się, że nabycie pozostałego kapitału zakładowego i praw głosu nastąpi w dwóch etapach, w 2026 i 2028 roku, za kwotę, która zostanie obliczona na podstawie wielokrotności przychodów powtarzalnych z 2025 i 2027 roku.