Jaka pianka tapicerska będzie najlepsza do naszego mebla?

Do wypełnienia naszych mebli tapicerowanych producenci używają pianek tapicerskich. W zależności od tego, jaki rodzaj pianki zostanie zastosowany kanapa lub materac będzie twardsza, lub bardziej miękka, bardziej elastyczna lub mniej, wytrzyma dłuższy czas użytkowania lub szybko się odkształci.

Loft style house with armchair,sofa and accessories in the room.3d rendering


Pianka tapicerska, nazywana gąbką tapicerską jest grupą elastycznych pianek poliuretanowych o różnej gęstości i sztywności, a co za tym idzie również zastosowaniu. W meblach tapicerowanych najczęściej występują:

• Pianka poliuretanowa typu T (PU, PUR)
• Pianka poliuretanowa typu HR
• Pianka lateksowa

Pianka poliuretanowa typu T (PU, PUR)

Najważniejszą cechą pianki, na którą musimy zwrócić uwagę, jest gęstość. To gęstość decyduje o przydatności oraz o zastosowaniu konkretnej pianki. Oznaczenie gęstości znajdziemy w jej symbolu, np. pianka T35 oznacza piankę tapicerską poliuretanową o gęstości 35 kg/m3. Czyli, jeśli weźmiemy kostkę (sześcian), której krawędzie będą miały długość 1m x 1m x 1m, to kostka ta będzie ważyła 35 kg. Analogicznie, pianki T30, kostka będzie ważyła 30 kg a pianka T25, ta sama kostka będzie miała wagę 25 kg.
Gęstość pianki ma wpływ na jej trwałość. Pianka T25, będzie krócej nam służyła, niż pianka T30 i jeszcze krócej, niż T35. Pianki ulegają degradacji pod wpływem utleniania oraz wygniatania. Wybór gęstości jest więc kompromisem pomiędzy trwałością i ceną. Im niższa gęstość, tym niższa cena i jednocześnie niższa trwałość pianki.
Pianki poliuretanowe utleniają się z czasem oraz ulegają mechanicznemu wygnieceniu. Wygniecenie siedziska w meblu tapicerowanym lub w materacu będzie szybsze, im mniej elastyczna będzie warstwa podtrzymująca.
Symbol pianek składa się z czterech cyfr. Pierwsze dwie mówią nam o gęstości (T30, T25, T35). Pozostałe dwie cyfry informują nas o elastyczności (T3042, T3038, T3542). I tak dla przykładu 42 w symbolu T3042 oznacza, że aby próbkę takiej pianki o grubości 10 cm ścisnąć tak, aby ugięła się ona 4 cm w głąb, potrzeba wytworzyć ciśnienie (ucisk) o wartości 4,2 kPa. W przypadku pianki T3038 potrzeba mniejszego ucisku, bo tylko 3,8 kPa. Czyli im mniejsza liczba złożona z dwóch ostatnich cyfr w symbolu pianki, tym pianka ta jest bardziej elastyczna. Pianka T jest najtańszym materiałem ze wszystkich używanych w warstwie sprężynującej mebli oraz w materacach. Dlatego też producenci mogą zaoferować meble tapicerowane w niskich cenach. W najtańszych rozwiązaniach w warstwie podtrzymującej spotkamy płytę wiórową, płytę pilśniową, lub HDF. Lepszym rozwiązaniem jednak ale wciąż ekonomicznym jest zastosowanie sprężyny falistej.

Pianka poliuretanowa typu HR

Pianka HR inaczej nazywana wysoko-odbojną czy wysoko-elastyczną. Piankę HR, również wytwarza się z poliuretanu, a więc jest ona produktem ropopochodnym. Jest zdecydowanie droższa od pianki typu T, od której różni ją nadmuch powietrza w trakcie procesu wytwarzania. Miliony pęcherzyków powietrza, rozmieszczone nieregularnie w strukturze pianki HR powodują, że pianka ma zdecydowanie wyższą wytrzymałość i sprężystość. Dzięki tym cechom
dostosowuje się do anatomicznej budowy ciała. Jest też bardziej wytrzymała niż pianka T. Przy takim samym parametrze sprężystości, jak analogiczna pianka typu T, pianka HR odzyskuje swój kształt po odciążeniu dwukrotnie szybciej. Wysoka odbojność pomaga piance dopasować się do naszego ciała.
Dzięki dobrej cyrkulacji powietrza szybciej pozbywa się wilgoci. Zapobiega to namnażaniu się pleśni, grzybów. Dlatego pianki wysoko-odbojne wskazane mogą być dla alergików. Łatwiejsze jest również usuwanie zabrudzeń z tkanin. Używając wody, ta będzie dostawała się pod tkaninę i wnikała w piankę. Jeśli płyny nie parują odpowiednio szybko, w piance może zalęgnąć się pleśń.

Pianka lateksowa

Pianki lateksowe to pianki pochodzenia naturalnego jednakże jest to najdroższa z pianek. Lateks to inaczej sok mleczny z kauczukowca. Drzewo o nazwie kauczukowiec (czasami spotykamy nazwę hewea). Aby obniżyć cenę i poprawić właściwości, dodawany jest do pianek lateks syntetyczny. Im go więcej, tym niższa cena pianki, ale też mniej zalet lateksu naturalnego. W praktyce nie ma pianek w 100% z naturalnego lateksu. Zazwyczaj proporcje w piance wynoszą 80 % lateksu naturalnego i 20% syntetycznego.
Największą zaletą pianki lateksowej jest wytrzymałość i elastyczność. Lateks dodatkowo ma wysoką naturalną sprężystość. Świetnie dostosowuje się do ciała użytkowników, równomiernie je podtrzymując.
Zanim wynaleziono piankę visco, która z racji pochodzenia (od ropy) jest tańsza, materace dla osób obłożnie chorych wykonywane były właśnie z lateksu.
Mimo że lateks wskazany jest dla alergików (Mleczko kauczukowe chroni drzewo przed szkodnikami, grzybami i pleśniami, taką samą funkcję spełnia lateks w naszych meblach lub materacach.), niektórzy mogą być uczuleni na sam lateks.
Lateks jest uważamy za najlepszy rodzaj pianki, niestety również najdroższy. Czasami stosowany jako cienka mata ułożona na piance poliuretanowej typu HR.

Rodzaje pianek tapicerskich:

T12 Pianka poliuretanowa otrzymywana metodą swobodnego spieniania, bez użycia w blokach chlorofluorowęglowodorów i lotnych rozpuszczalników organicznych. Jest to pianka elastyczna, trwała, polecana do szycia materacy i poduszek ogrodowych czy elementów oparcia w meblach tapicerowanych
T18 T18 to pianki o niskim stopniu gęstości, małej twardości i znikomej sprężystości. Stosowane są do tapicerki drzwiowej, wygłuszań i uzupełnień naprawczych
T21 T21 to pianki tapicerskie o niskiej gęstości, niskiej twardości i małej sprężystości, polecane do wygłuszań, szycia podłokietników, oparć, legowisk dla zwierząt i uzupełnień naprawczych
T25 T25 mają wysoki stopień gęstości, odpowiednią twardość i sprężystość dzięki czemu charakteryzują się małą podatnością na odkształcenia, wysokim komfortem użytkowania i niewygórowaną ceną. To pianka polecana do produkcji i renowacji mebli. Najczęściej używa się jej w siedziskach, fotelach, krzesłach i niskiej oraz średniej jakości samodzielnych materacach.
T30
T30SG – z atestem trudnopalności
T30 stosuje się najczęściej przy produkcji materacy, siedzisk, foteli i krzeseł. Ten rodzaj pianki tapicerskiej ma doskonałą twardość, idealną sprężystość, dużą gęstość. Jej cechą charakterystyczną jest wysoki komfort użytkowania, trwałość na odkształcenia i uszkodzenia.
T35 T35 to gąbka wykorzystywana do produkcji materacy, siedzisk, ale również podłokietników czy materacy z jednoczesnym zastosowaniem sprężyn. To bardzo popularna pianka, szeroko stosowana. Odznacza się wysoką sprężystością i elastycznością.
HR – pianka wysokoelastyczna To mieszanina polioli polimerycznych, szczepionych oraz środków sieciujących, spieniaczy i katalizatorów. Pianki te mają gładką fakturę i nieregularną strukturę. Są elastyczne, komfortowe, wytrzymałe na rozciąganie, przeciążenia i ściskanie oraz mają wysoki współczynnik oddychania powierzchni i części wewnętrznych. To materiał stosowany przy produkcji mebli ekskluzywnych, często w połączeniu ze sprężynami.
R – polieterowa Powstała z mieszanki polioli polimerycznych oraz szczepionych. Charakteryzuje się niejednolitą strukturą komórkową, która daje jej odpowiednie parametry podtrzymywania ciała podczas spoczynku oraz komfort użytkowania, wysoką elastyczność i sprężystość oraz długowieczność, niekiedy o 40% wyższą, niż przy pozostałych gąbkach. Pianki tego typu dwukrotnie szybciej odkształcają się.
RF – trudnopalna Produkowana z mieszanki tradycyjnych związków i środków redukujących łatwość zapalenia materiału. Cechy gąbki powodują, że najczęściej używana jest do produkcji samodzielnych materaców i mebli tapicerowanych używanych w określonych warunkach, np. w instytucjach użyteczności publicznej, żegludze oraz krajach statutowo wymagających tego typu materiałów (rynek angielski). Pianki trudnopalne posiadają atest FIRA.
Pianki akustyczne To zazwyczaj wysokogatunkowe, szare, panele poliuretanowe, z charakterystycznymi wypustkami piramidalnymi, wygłuszającymi wysokie dźwięki. To pianki polecane do tapicerowania ścian studia nagrań, kabin dźwiękoszczelnych, sal konferencyjnych, kin itd.

Źródło: hurtownia-akces.pl