Jak wymierzyć okno pod zasłony? Firany i zasłony szyte na miarę!

Firany i zasłony szyte na miarę to zawsze świetny wybór, ponieważ można je odpowiednio dopasować do danego okna w domu. Zastanawiasz się, jak oszacować potrzebną Ci ilość materiału? Podpowiadamy jak w kilku prostych krokach zmierzyć okno pod zasłony!

Dekoria.pl, Zasłony zaciemniające na taśmie Blackout

Sposoby zawieszania zasłon

Zasłony na miarę to idealny wybór dla każdego, kto chce dokładnie dopasować dekorację okna do danego pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na model szyty na wymiar, możesz mieć bowiem pewność, że będzie się on pięknie prezentował na oknie w wybranym pokoju oraz dokładnie przysłoni je przed wpadającym z zewnątrz światłem. Zasłony szyte według Twojego projektu możesz zamówić na przykład w sklepie internetowym – tak, jest to możliwe!

Przed przejściem do mierzenia okna, zastanów się jednak, jaki sposób zawieszania zasłon Cię interesuje: eleganckie zasłony na taśmie marszczącej lub na kanale z grzywką czy też nowoczesne zasłony na kółkach lub szelkach? Każde z nich należy bowiem wymiarować w nieco inny sposób.

Dekoria.pl, Zasłona na taśmie wave Sunny

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na taśmie marszczącej?

Zasłony na taśmie marszczącej to jeden z najczęściej wybieranych modeli zasłon. Pięknie układają się one na oknie, tworząc eleganckie fale. Aby zmierzyć okno pod tego typu zasłony, w pierwszej kolejności zmierz długość karnisza. Następnie do uzyskanej długości dodaje około jej 100-120%, a otrzymasz długość potrzebnych zasłon. Przykładowo więc jeśli Twój karnisz mierzy półtora metra, będziesz potrzebować zasłony o długości około trzech metrów.

Drugim krokiem jest szacowanie wysokości zasłon. Zmierz ją od żabek lub agrafek na karniszu aż do miejsca, w którym chcesz, aby kończyły się zasłony (najczęściej więc do podłogi lub parapetu).

Dekoria.pl, Firana woalowa na taśmie Woale

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na kanale z grzywką?

Zasłony na kanale z grzywką to również bardzo elegancka ozdoba okna, która świetnie sprawdza się na przykład w wystroju typu glamour czy prowansalski. Aby prawidłowo je wymierzyć, najpierw zmierz długość karnisza, a potem do uzyskanej długości dodaj około 50-100%. W ten sposób uzyskasz długość potrzebnych zasłon. Pamiętaj, że im więcej centymetrów dodasz, tym zasłona będzie bardziej pomarszczona.

Następnie przejdź do pomiaru długości zasłony. W tym celu zmierz długość od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym chcesz, aby kończyły się zasłony. W pomiarze tym nie musisz uwzględniać grzywki.

Dekoria.pl, Zasłony na kanale z grzywką Abigail

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na szelkach?

Zasłony na szelkach to bardzo ciekawa propozycja dekoracji okiennych, która sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, w biurze lub w pokoju dziecka. Dzięki specjalnemu zawieszeniu, pięknie faluje ona na oknie, tworząc nie marszczenia, a regularne fale.  Jak zmierzyć okno pod tego typu zasłony? Najpierw zmierz długość karnisza i dodaj do niego około 60-80% długości. Pamiętaj, że im więcej centymetrów dodasz, tym zasłona będzie bardziej pofalowana.

Następnie zmierz ich długość, poprzez pomiar od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym chcesz, aby kończyły się zasłony (a więc na przykład do podłogi).

Dekoria.pl, Firana woalowa na szelkach biała

Jak prawidłowo wymierzyć zasłony na kółkach?

Zasłony na kółkach układają się w ładne w głębokie fałdy. Aby zmierzyć okno pod tego typu model zasłon, najpierw zmierz długość karnisza i do uzyskanej wartości dodaj około 60-80%. Im więcej centymetrów dodasz, tym bardziej pofalowana będzie tkanina.

W celu zmierzenia długości potrzebnych zasłon sprawdź wysokość od górnej krawędzi karnisza do miejsca, w którym chcesz, aby kończyły się zasłony, a następnie do całości dodaj 2 centymetry (jest to odległość, którą materiał zajmie od karnisza w górę).

Stylowa jadalnia utrzymana w odcieniach szarości. Duże, werandowe oka udekorowane są szerokimi zasłonami z kolekcji Blackout oraz firanami woalowymi. Drugie okno zdobią długie rolety rzymskie w białym kolorze. Przy nowoczesnym, okrągłym stole wykonanym z metalu i szkła, stoją ekskluzywne krzesła tapicerowane aksamitną i miłą w dotyku tkaniną. Miękki dywan, oraz inne dodatki utrzymane w odcieniach szarości, uzupełniają całośc aranzacji. Nowoczesnośc miesza się tu z klasyczną elegancją.


Dekoria.pl, Zasłony na kółkach Abigail

Firany i zasłony skrojone miarę Twojego okna to najlepiej dopasowana dekoracja. Teraz możesz zamówić zasłony na miarę nie wychodząc z domu, korzystając ze sklepu internetowego – jak mówi Renata Mikuś stylistka marki Dekoria, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.