Dekoracja okna: 3 sposoby na efektowny wystrój

Sposobów aranżacji okien jest naprawdę wiele. Bardziej tradycyjne zasłony oraz firanki, które królowały niegdyś we wnętrzach, ustąpiły miejsca tym o nieco nowocześniejszych kształtach i kolorach. Wśród najnowszych trendów można znaleźć rozwiązania, które sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Jak zatem udekorować okno, aby nie tylko było praktyczne, ale również stylowo wyglądało?

Aranżacja okna odgrywa bardzo istotną rolę w urządzaniu wnętrz. Nie tylko pozwala dopełnić wystrój pomieszczenia, ale również pełni wiele funkcji praktycznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. To dlatego tak istotny jest jej prawidłowy dobór. Potwierdza to stylistka marki Dekoria Renata Mikuś, która udowadnia nam, że dekoracja okna niejedno ma imię.

Prymat tradycyjnych firan
Firany to w wielu wnętrzach tradycyjna dekoracja okna. Zwykle są one wybierane do pomieszczeń, które współgrają ze stylem klasycznym, coraz częściej jednak decydują się na nie także właściciele mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym. Firany są niezwykle uniwersalne – szeroki wybór fasonów oraz kolorów pozwala na idealny dobór idealnej ozdoby do danego wnętrza. O czym pamiętać podczas takiej aranżacji okna?
Decydując się na aranżację okna przy użyciu firan, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego są one wykonane. To właśnie od materiału zależy, jak dana firana będzie się układała na oknie czy jaką ilość promieni słonecznych wpuści do wnętrza. Dużą popularnością cieszą się obecnie m.in. firany wykonane z gładkiej markizy, które są bardzo eleganckie, a zarazem funkcjonalne – nie wymagają bowiem prasowania. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie firany wykonanej z woalu, czyli lejącej i miękko układającej się tkaniny. Woal to idealne rozwiązanie do pomieszczenia, które wymaga dużych ilości światła – ta tkanina świetnie je przepuszcza – mówi Renata Mikuś, Dekoria.

Przy zakupie firany należy również zwrócić uwagę na jej kolor. Najczęściej można znaleźć białe firany, bo jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ biel pasuje do niemal każdej aranżacji. Dobrze też, gdy firany pokrywają się z kolorem ścian w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Będą wówczas współgrać z wnętrzem. Jeśli jednak chcemy podkreślić okno, wybierzmy nieco bardziej wyrazisty odcień firany – może być ona np. w kolorze elementu znajdującego się już we wnętrzu, np. sofy.


Dekoria.pl, firana woalowa na taśmie, firana woalowa na szelkach

Rola zasłon w aranżacji wnętrza

Wybór odpowiedniej zasłony warto uzależnić od funkcji, którą będzie ona pełnić we wnętrzu. Zasłona może bowiem być nie tylko efektowną dekoracją, ale także chronić pomieszczenie przed słońcem i zapewniać domownikom prywatność. Tak jak w przypadku firan istotny jest tutaj materiał, z którego jest ona wykonana.
Jeżeli zasłony mają pełnić we wnętrzu tylko funkcję dekoracyjną, możemy postawić na nieco delikatniejsze i cieńsze tkaniny. Mogą być one wówczas wykonane z delikatnych, transparentnych materiałów. Jeśli natomiast chcemy chronić wnętrze przed promieniami słonecznymi, wybierzmy zasłony panelowe – wykonuje się je z grubszych materiałów, a ich fason idealnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach – podpowiada Renata Mikuś, Dekoria.
Zasłony muszą być ponadto dobrane do stylu wnętrza, w którym się znajdują. W przypadku klasycznych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się eleganckie i wzorzyste zasłony z grubszych materiałów. Nowoczesne i minimalistyczne wnętrza to z kolei miejsce dla gładkich, jednokolorowych zasłon.


Dekoria.pl, zasłona na taśmie marszczącej, zasłona na taśmie marszczącej

Rolety w dekoracji okna
Rolety wewnętrzne cieszą się dużą popularnością – sukcesywnie wypierają tradycyjne zasłony dzięki swojej praktyczności, wygodzie stosowania i różnorodności. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup rolety, warto zwrócić uwagę na możliwości aranżacyjne mieszkania, rodzaj okien, które zamierzamy udekorować, a także wystrój pomieszczenia.

Jeśli chcemy zamontować rolety w stosunkowo ciemnym pomieszczeniu, do którego wpada niewielka ilość światła, postawmy na półprzeźroczyste rolety. Do pokoju, w którym słońce jest niemal przez cały dzień, warto wybrać rolety wykonane z materiału odbijającego promienie słoneczne – wskazuje Renata Mikuś, Dekoria.
W minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się rolety gładkie oraz z delikatnym wzorem. Idealnie wtopią się one wówczas w otoczenie – będą delikatnym dodatkiem, a nie elementem przewodnim. W eklektycznych wnętrzach można zastosować natomiast całą gamę kolorów – od pomarańczowych, przez żółte, aż po intensywne czerwone odcienie – takie kolory dobrze zaprezentują światło słoneczne wpadające do wnętrza o różnych porach.


Dekoria.pl, zasłona na szelkach, roleta rzymska zaciemniająca

Dekoracja okna daje duże pole możliwości aranżacyjnych. Szeroki wybór materiałów, wzorów oraz kształtów – zarówno firan, zasłon, jak i rolet – pozwala na idealne dostosowanie takiej dekoracji do stylu, w którym utrzymane jest wnętrze. Więcej inspiracji oraz produktów do stylizacji okien znajdziesz na stronie Dekoria.pl.