Czym charakteryzuje się materac termoelastyczny

Wśród setek modeli dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługują materace termoelastyczne. Co to takiego? Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety lub wady? Ten artykuł pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące właśnie takiego rozwiązania do sypialni.

Materac termoelastyczny – charakterystyka

O tego typie materaca mówimy wtedy, gdy przynajmniej jedna z jego warstw wykonana jest ze specjalistycznej pianki poliuretanowej. Stworzona w latach 60 ubiegłego wieku przez NASA początkowo stanowiła ważny element bezpieczeństwa w pojazdach kosmicznych. Następnie zaczęto ją wykorzystywać m.in. do produkcji materacy. Obecnie pianka ta jest określana jako VISCO, MEMORY, z pamięcią, leniwa, termoplastyczna czy termoregulacyjna. Bez względu na to, jak jest nazywana, materace z pianką termoelastyczną to wyjątkowe rozwiązanie do każdej sypialni. Dlaczego? Ze względu na swoje unikalne właściwości, które zapewniają niepowtarzalną wygodę w trakcie snu.

Materace piankowe termoelastyczne charakteryzują się tym, że pod wpływem nacisku i temperatury ciała idealnie dopasowują się do jego kształtów. Dzięki temu doskonale podpierają całą sylwetkę, co sprawia, że każda część naszego ciała jest odpowiednio „zaopiekowana” i ma właściwe podparcie. Nie męczy się przez to kręgosłup, który zachowuje w nocy swoją naturalną krzywiznę, a mięśnie go okalające nie są napięte. Redukuje także punkty ucisku. Wszystko to sprawia, że noc spędzona w takich warunkach to czas, w którym całkowicie się regenerujemy i odpoczywamy. Dlatego też zadając sobie pytanie jaki materac termoelastyczny wybrać i czy w ogóle warto – odpowiedź zawsze będzie twierdząca. Tym bardziej, że często spotykamy takie modele, które są dwustronne, a pianka ta jest wykorzystana tylko z jednej strony. Druga zaś to inna warstwa, która posiada inne właściwości i zapewnia inne odczucia w nocy. W razie czego, zawsze więc można wybrać, po której stronie chce się spać.

Ale nie tylko dlatego takie modele są dobre. Materace termoelastyczne to także szereg dodatkowych właściwości prozdrowotnych. Struktura pianki sprawia, że wilgoć wydzielana przez ciało jest bardzo dobrze odprowadzana na zewnątrz. Przez to zarówno pleśń, jak i bakterie mają utrudnione warunki do rozwoju. Jest także przewiewna i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w środku. Dlatego materac z pianki termoelastycznej visco to właściwe rozwiązanie dla tych, którzy uskarżają się na alergię na roztocza kurzu domowego. Oprócz tego sprawdzają się w przypadku osób cierpiących na bóle pleców. Pomagają również przy np. regeneracji kręgosłupa po zabiegach ortopedycznych.

Często warstwa VISCO spotykana jest w takich rozwiązaniach jak materac kieszeniowy. Z pianką termoelastyczną da najlepsze z możliwych warunki do zdrowego i regenerującego snu. Ich połączenie to doskonała technologia, która zapewni wygodę, komfort oraz najlepsze z możliwych warunki do nocnego odpoczynku. Siedem stref, na które podzielony jest materac z wkładem kieszeniowym oraz warstwa leżącej na nim pianki VISCO to gwarant udanego snu i wypoczynku na najwyższym poziomie.

Materace termoelastyczne – wady i zalety

Wśród zalet można wymienić:

  • Doskonałe podparcie kręgosłupa na całej jego długości.
  • Zmniejszenie napięcia w mięśniach okalających kręgosłup.
  • Redukcja punktów ucisku w ciele, a tym samym pobudzenie krążenia w organizmie.
  • Utrzymanie stałej temperatury ciała.
  • Materiał ten jest antyalergiczny i odporny na pleśń poprzez swoją przewiewność.
  • Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i odkształcanie.

 

Wady takiego rozwiązania:

  • Materiał utrzymuje temperaturę ciała. Zimą przyjemnie ogrzewa, ale latem może powodować nadmierne pocenie się.
  • Cena – jest to rozwiązanie droższe od zwykłych pianek poliuretanowych.

Materac termoelastyczny na łóżko to rozwiązanie, które sprawi, że noc na nim spędzona będzie przypominać spanie „na chmurce”. Ze względu na swoją strukturę i właściwości fizyczne pod wpływem temperatury i nacisku sprawi, że śpiący będzie niemal z każdej strony otulony ciepłym i przyjemnym materiałem. Dzięki temu materace termoelastyczne do spania to najlepsze rozwiązania do przyjemnego i komfortowego wypoczynku.