Czas na elastyczne przemeblowanie strategii

W 2023 roku branża meblarska stanęła w obliczu nowej rzeczywistości rynkowej, kształtowanej przez spowolnienie gospodarcze, inflację, malejący popyt oraz zmiany oczekiwań i zachowań zakupowych klientów. Aby zachować konkurencyjność, polscy producenci muszą postawić na elastyczność oraz innowacyjne technologie materiałowe, które zapewniają większe możliwości indywidualnego dostosowania.

Ultralekkie i sprężyste komponenty z EPP znajdują doskonałe zastosowanie jako wypełnienia siedzisk, oparć oraz boków sof lub foteli Fot. Knauf Industries

Producenci mebli, podobnie jak inne branże, stawiają dziś czoła zupełnie nowej sytuacji rynkowej, którą kształtują wysokie koszty pracy i materiałów oraz obniżony popyt. Dane sygnalne GUS z marca 2023 roku wskazują, że w grupie meble, RTV i AGD sprzedaż spadła aż o 15,2% w porównaniu z zeszłym rokiem. Wysoka inflacja i ograniczone możliwości kredytowe sprawiają, że konsumenci powstrzymują się od decyzji o zakupie elementów wyposażenia wnętrz lub odkładają je na późniejszy czas. Ta wydłużona ścieżka zakupowa sprawia, że bardziej niż kiedykolwiek zwracają uwagę na wysoką jakość produktów i swobodę dopasowania ich do indywidualnych potrzeb. W takiej sytuacji tradycyjne strategie oparte na przewadze cenowej straciły rację bytu i muszą być zastąpione przez innowacyjność. W elastycznej zmianie strategii mogą pomóc nowoczesne materiały i technologie produkcyjne. Coraz większą popularnością cieszy się na przykład stosowana przez firmę Knauf Industries metoda formowania elementów meblowych ze spienionego tworzywa EPP. Innowacyjna technologia pozwala na przewidywalną kosztowo produkcję modnych, modułowych mebli w oparciu o jedną, uniwersalną platformę oraz umożliwia łatwe wprowadzanie modyfikacji w poszczególnych seriach.

Kreatywność to podstawa sukcesu

Nowa rzeczywistość rynkowa to nie tylko słabsza koniunktura gospodarcza, lecz także zmiany w oczekiwaniach klientów i koncepcjach aranżacji domowych przestrzeni. Czas lockdownu i upowszechnienie zdalnego trybu pracy sprawiły, że konsumenci poszukują funkcjonalnych i wszechstronnych mebli o uniwersalnym designie, które można elastycznie zastosować w domowym biurze, sypialni lub salonie. Jednocześnie w myśl ekologicznych trendów poszukują materiałów odnawialnych i przyjaznych środowisku. Kolejnym trendem jest zmiana tradycyjnych kanałów sprzedaży. Stacjonarne salony meblowe są coraz częściej zastępowane sklepami online, których funkcjonowanie zależy w dużej mierze od sprawnej logistyki, terminowości dostaw i gwarancji powtarzalnej jakości. Ich klienci często oczekują swobody wyboru między różnymi opcjami różniącymi się między sobą wymiarami, kształtami czy obiciem. Wszystko po to, by nowy mebel jak najlepiej wpisywał się w istniejącą przestrzeń. Największym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza modułowe meble o organicznych kształtach, które można ze sobą dowolnie zestawiać i łatwo przenosić w inne miejsce. Tu z pomocą przychodzi oferowana przez Knauf Industries technologia formowania elementów meblowych z ultralekkiej i sprężystej pianki EPP. Jej dużą zaletą są szerokie możliwości indywidualnego dopasowania kształtów i właściwości materiału, który w zależności od gęstości może mieć większą twardość i wytrzymałość mechaniczną lub sprężystość czy izolacyjność cieplną. Otwiera to zupełnie nowe horyzonty projektowania i produkcji kreatywnych kolekcji mebli o elastycznych zastosowaniach.

Łatwa formowalność i idealna wszechstronność

EPP może przyjmować dowolne, nawet bardzo skomplikowane kształty
Fot. Knauf Industries

Spieniony polipropylen EPP jest bardzo wytrzymałym materiałem znajdującym szerokie zastosowanie m.in. w branży automotive, na przykład do produkcji wypełnień zderzaków czy bezpiecznych foteli samochodowych. W obliczu wciąż rosnących cen drewna i materiałów drewnopochodnych stał się atrakcyjną alternatywą także dla branży meblarskiej. Jego unikatowe właściwości sprawiają, że w zależności od potrzeb może zastąpić tradycyjną sklejkę meblarską, twarde tworzywa, piankę PUR, blachę czy drewno, przyjmując przy tym dowolny kształt. Komórkowy materiał wypełniony w około 95% powietrzem jest bardzo lekki, a przy tym niezwykle odporny na uderzenia. Do jego charakterystycznych cech należy pamięć kształtu, co oznacza, że nie ulega trwałym odkształceniom. Produkowane z EPP bazy meblowe, siedziska, oparcia czy podłokietniki posiadają bardzo długą żywotność, zapewniając przy tym wysoki komfort użytkowania. Nowoczesna metoda pneumatycznego formowania EPP pozwala na masową produkcję komponentów o powtarzalnych, precyzyjnie zdefiniowanych kształtach i łatwe łączenie ich z innymi materiałami nawet w jednym cyklu roboczym. Pełna powtarzalność i przewidywalność jakości stanowi o jej istotnej przewadze nad tradycyjnymi technikami obróbki drewna i sklejki. Koncepcja produkcji oparta na mono-materiale pozwala ponadto zredukować zapasy magazynowe i ograniczyć koszty tradycyjnych elementów mocujących w postaci śrub czy kołków, co z kolei przekłada się na większą rentowność produkcji. Najnowocześniejsze metody projektowania 3D umożliwiają optymalizację części pod kątem ergonomii, designu czy montażu mebli, co gwarantuje oczekiwane efekty produkcyjne pod każdym względem.


O Knauf Industries

Firma Knauf Industries jest jednym z największych przetwórców tworzyw sztucznych na świecie. Produkuje wysokiej jakości kształtki, opakowania i izolacje z materiałów spienionych EPS i EPP, a także elementy wykonane metodą wtrysku tworzyw termoplastycznych. Już od ponad 40 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla największych na świecie producentów z wielu branż, m.in. automotive, HVAC, AGD i RTV, a także meblarskiej.

44 nowoczesne zakłady produkcyjne na całym świecie elastycznie dostosowują swoje zdolności do potrzeb i wymagań klientów. Gwarancją innowacyjności są wyspecjalizowane Centra R&D. W Polsce części ze spienionego polipropylenu EPP dla branży meblarskiej powstają w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w Mszczonowie (pod Warszawą) oraz w Nowej Wsi Wrocławskiej. Obydwa zakłady spełniają najwyższe standardy ochrony środowiska, czego potwierdzeniem jest certyfikat ISO 14001:2005. Więcej informacji na stronie: https://www.knauf-industries.pl